Zahrada u letiště

Zahrada, kterou naše středisko získalo v roce 2016 do pronájmu. Zahrada s více jak 50 druhy stromů a keřů. Zahrada, kde pořádáme příměstské tábory. Naše džungle.

Přehrát video

GUTOVA ZAHRADA

Žamberský advokát Ladislav Gut a jeho manželka Zora zakoupili za 12 420 korun v roce 1939 od města Žamberka tento pozemek (tehdy ještě louku) a v průběhu následujících dvou let z ní vybudovali ovocnou zahradu s rybníčkem a „weekendovou“ chatkou.

Po 2. světové válce se rodina přestěhovala do Prahy. Následně byl Ladislav Gut donucen komunistickým režimem uzavřít svoji advokátní kancelář a dále musel pracovat jako špatně placený úředník. Rozhodl se tedy v roce 1948 za 75 000 Kčs zahradu prodat Marii Hruškové z Třebechovic pod Orebem.

Když v roce 1984 Marie Hrušková zemřela, připadla v rámci dědictví zahrada jejímu bratru Ladislavu Dědourkovi. V roce 1989, po smrti Ladislava Dědourka (mimo jiné autor podrobné fotografické dokumentace třebechovického Proboštova betléma), se zahradou začal hospodařit stát. Po Sametové revoluci získal pozemek k užívání místní Český svaz ochránců přírody. Od roku 2016 se o zahradu o rozloze 6 157 m2 starají žamberští skauti.

Historické fotografie

Fotografie z archívu rodiny Gutových publikovány s laskavým svolením pana Ivana Guta.

Rodina Gutova – zleva Ladislav Gut ml., Zora Gutová, ?, Ivan Gut, ?, Kamila Bartáková z Prahy (maminka Zory Gutové). Cca 1940.
Rodina Gutova při odpočinku – Ladisla Gut, Kamila Bartáková se slunečníkem, Ivan Gut, Zora Gutová, Ladislav Gut ml. Cca 1940.
Pohled na weekendovou chatku od branky – místa původního vstupu. Vstupní místo již bohužel patří jinému majiteli a není součástí zahrady. Cca 1940.

Klikací mapa zahrady:

Mapa zahrady u letiště

Pro zobrazení podrobností klikni na strom, keř nebo jiný objekt (schody, chatka,…) zakreslený v mapě. Aktuálně jich je na mapě dvacetsedm.

Legenda

Mapa zahrady u letiště
Velké čtvrtkruhové schody Břečťan popínavý Tis červený Javor babyka Jírovec maďal Šeřík obecný Zahradní chatka Dub letní Líska obecná Jasan úzkolistý Vrba jíva Cypřišek Lawsonův Bez černý Jabloň domácí Lípa malolistá (srdčitá) Dub červený Svída krvavá Javor mleč Kalina obecná Kalina obecná Sivoň špendlík Trnka obecná Chodníček u lípy Jeřáb ptačí Studna Jasan ztepilý Morušovník bílý

Velké čtvrtkruhové schody

Pět stupňů z opracované opuky se nachází uprostřed zahrady. Sejdete po nich  na cestičku vedoucí k rybníčku a k ohništi.

Když jsme zahradu převzali, stačilo je jen omést. Okolní zídky ale potřebovali drobné opravy. Mnoho metrů opukových chodníčků jsme museli často doslova vykopat ze země. Nejtěžší však bylo chodníčky nalézt pod vrstvou listí a hlíny – k tomu se nám výborně hodily vidle. 🙂

Břečťan popínavý

Hedera helix

Břečťan popínavý tvoří liány dlouhé až 30 m. Přirozeně se vyskytuje na území ČR.

Je symbolem nesmrtelnosti, přátelství a věrnosti. V antickém Řecku byl předáván při svatbě svatebním párům. Kvůli potřebě opory byl břečťan také ženským symbolem.

Břečťan se průmyslově využívá k výrobě desinfekcí. Pomáhá při popáleninách ze slunce, odstraňuje celulitidu a teplé obklady jsou vhodné na léčbu pohmožděnin.

Víte, že…
…břečťan je využíván ve Velké Británii jako pokrývka budov (převážně budov postavených z cihel)? Ve vedrech slouží jako izolace, při dešti chrání zdivo před nasákavostí.

Tis červený

Taxus baccata

Vyskytuje se téměř po celé Evropě až po Malou Asii a Zakavkazí. Může růst jako keř či strom do výšky až 20 metrů. Ve středověku býval o poznání hojnější.

Tis je opředený pověstmi. Od nedávna je považován za dřevinu regenerace. Když hlavní kmen zestárne, obraší zakrátko mladými zelenými výhonky. Proto byl vždy vysazovaný na hřbitovech a tradovalo se, že kořeny těchto hřbitovních tisů sahají až k ústům nebožtíků a napájejí je životem.

Má nejhustší dřevo z našich domácích dřevin a také krásný vzhled. Dříve se používal na výrobu vzácného nábytku, vyřezávaných šperků, nebo pro svou pružnost na výrobu luků.

Víte, že…
…všechny části tisu jsou jedovaté až na červený dužnatý plod, který je chutný a jedlý? Pecka je však také jedovatá!

Javor babyka

Acer campestre

Strom rostoucí téměř po celé Evropě až po Kavkaz, Malou Asii a Írán, který dorůstá výšky maximálně 20 m. U nás se vyskytuje především v nižších až středních polohách.

Babyka má ráda vlhké lokality, kde často roste v podúrovni. Je nápadná svými „korkovými lištami“ na větvích, což je zduřelá kůra.

Dřevo babyky se používá díky své tvrdosti a barvě k soustružení. Listy lze použít i jako krmivo pro dobytek.

Víte, že…
…kůra babyky se používá k výrobě kosmetických přípravků?

Jírovec maďal

Aesculus hippocastaneum

Původně pochází z malého prostoru v horách na Balkáně v oblastech Srbska, severního Řecka či Bulharska. Dnes je rozšířen téměř po celé Evropě. Jedná se o mohutný listnatý strom vysoký až 30 m. Strom hojně pěstován jako okrasná rostlina parků a alejí. Jeho nektar je bohatý na cukry, proto se jedná o důležitý strom pro včelaře.

Využití dřeva v našich podmínkách nepřipadá v úvahu, protože starší stromy (v parcích) bývají napadené dřevokaznými houbami, jinak se používá v nábytkářství.

Od 90. let 20. století byly kaštany v Česku a v celé Evropě ohrožovány klíněnkou jírovcovou, což způsobuje jejich dřívější opad a tudíž vyčerpání.

Víte, že…
…listy, kůra i slupky plodů se dříve používali k barvení látek?

Šeřík obecný

Syringa vulgaris

Původem pochází z jihovýchodní Evropy a poloostrova Malá Asie, není tedy v Česku původním druhem. Vzrůstem dosahuje velikosti keře až nízkého stromku.

Šeřík se často využívá k okrasným účelům, proto byl v historii hojně šlechtěn. Plod, kůra, listy a kořeny šeříku obsahují látku, která při styku s lidskou pokožkou může působit dráždivě a vyvolat alergickou reakci, dráždí také sliznici. Dříve však byl v lidovém léčitelství užíván proti horečce.

Víte, že…
…šeříkový olej se podobně jako květy šeříku vyznačuje velkou aromatičností, proto bývá využíván v kosmetickém průmyslu k výrobě voňavek?

Zahradní chatka

Původní zahradní chatka pravděpodobně ze 30. let 20. století. Součástí chatky je i suchý záchod, kuchyňka a místnost s kamny.

Jak bylo v té době zvykem, řemeslníci si dali záležet a v chatce lze najít mnoho vychytávek – např. ven otvíravé okno a ven otvíravá okenice, která se zajišťuje zevnitř (jen si to zkuste představit…), spíž v podlaze včetně odvětrávání atp.

Dub letní

Quercus robur

Dub letní je náš domácí druh rostoucí téměř po celé Evropě až po Kavkaz. Jedná se o mohutný strom vysoký až 40 m. Je to pomalu rostoucí druh dožívající se až 2 000 let.

Dub byl odjakživa symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti. Je považován za německý národní strom a symbol německého národa.

Dřevo dubu je velmi pevné, tvrdé a vysoce trvanlivé. Používá se k výrobě konstrukcí, obkladů, parket, panelů, sudů a pro svou nádhernou kresbu je velmi cenné. Kůra dubu letního se využívá k léčení různých kožních onemocnění a vyrážek.

Víte, že…
…tento konkrétní dub je starý přes 100 let?

Líska obecná

Corylus avellana

Keř, který se nachází v Evropě, Iránu, Sýrii až po severní Afriku, dorůstající výšky maximálně 8 m. Na fotografii je také vidět pro lísku typické uspořádání kmene.

Líska kvete hodně brzy na jaře a je velmi důležitá pro potravu včel. Plody – lískové oříšky se hojně využívají v potravinářství, především do čokolád. Dřevo je měkké a ohebné, proto se využívá hlavně v košíkářství a řezbářství.

Lískové proutí se pojí k mnoha legendám. Hermes a Ódin měli údajně své hole z lískového dřeva, Thór měl topůrko z lísky. Dále je líska spojována s plodností a sváděním. Lískový prut byl věšen nad postel manželům na léčení bezdětnosti a těhotné ženy nosily větvičku s oříšky.

Jasan úzkolistý

Fraxinus angustifolia

Mohutný strom rostoucí především na jihu Evropy, který je vysoký až 35 m. U nás se přirozeně vyskytuje pouze na jižní Moravě.

Jasan úzkolistý má ráda světlo, teplo a vlhko. Lze jej na první pohled rozpoznat od jasanu ztepilého jeho hnědými pupeny a úzkými listy.

Dřevo má podobné vlastnosti jako jasan ztepilý.

Vrba jíva

Salix caprea

Vrba jíva je rozšířená téměř po celém území Evropy až po Severní Asii. Tato krátkověká dřevina (50 let), která dorůstá výšky maximálně 15 m. Může mít též keřovitý vzrůst.

Dřevo této vrby není nijak ceněné a užívá se většinou jako palivo. Je velmi užitečná při přirozeném zalesňování krajiny. Nepotlačuje ostatní dřeviny, zlepšuje svým opadem lesní půdu, poskytuje potravu zvěři a jakmile ji hlavní dřeviny začnou přerůstat, sama odumírá a ustupuje.

Důležitá je i ve včelařství, neboť poskytuje bohatou a zároveň první jarní pastvu včelám. Je dobře známá pro své ochlupené květy – kočičky.

Víte, že…
…u vrb je obecně známo, že rostou u vod, kromě vrby jívy, která snese i suché lokality?

Cypřišek Lawsonův

Chamaecyparis lawsoniana

Cypřišek Lawsonův pochází se Severní Ameriky, konkrétně z oblasti státu Oregon a Kalifornie, kde dorůstá výšek až 50 m, v ČR polovinu.

Dřevo cypřišku bylo dříve velmi ceněné pro svou výraznou vůni a barvu, používalo se ke stavbě lodí. Dnes jsou přírodní zdroje cypřišku téměř vydrancovány.

Strom se využívá především k okrasným výsadbám v parcích a zahradách.

Víte, že…
…otvory v kmeni jsou způsobeny datlovitými ptáky, kteří požírají hmyz žijící ve dřevě?

Bez černý

Sambucus nigra

Bez černý je původní v Evropě mimo nejsevernějších oblastí. V Asii se vyskytuje v oblasti od Malé Asie přes Kavkaz po Kaspické moře. Nejčastěji se vyskytuje jako keř, který může však být maximálně 10 m vysoký.

Čerstvé plody bezu černého mají projímavé účinky, sušením nebo tepelným zpracováním se tato vlastnost ztrácí. Šťáva lisovaná z plodů se používá jako potravinářské barvivo, pecek zbavená dřeň jako náhražka dražšího ovoce především do směsí. Nezastupitelnou úlohu mají plody bezu i při výrobě likérů.

V lidovém léčitelství mají všechny části rostliny léčivé účinky. Sbírá se květ, list, bobule a kůra.
Šťáva z plodů působí blahodárně při léčení migrén a nervových chorob.

Víte, že…
…v posledním dílu Harryho Pottera byl jeden viteál právě bezová hůlka?

Jabloň domácí

Malus domestica

Jabloň je ovocný strom dorůstající maximálně 10 m a vznikla křížením původních divokých jabloní.

Jeho plody jablka jsou v mírném klimatickém pásu jedněmi z nejpěstovanějších a nejoblíbenějších. Jabloň je v České republice nejpěstovanější ovocnou dřevinou. V roce 2003 rostlo v ovocných sadech 9 945 883 jabloní. Což je téměř jedna jabloň na jednoho obyvatele ČR.

Dřevo má minimální využití, díky svému malému vzrůstu

Lípa malolistá (srdčitá)

Tilia cordata

Jedná se o původní strom, který se vyskytuje téměř po celé Evropě až po Kavkaz. Vyskytuje se prakticky po celém území České republiky, v horách nad 900 m n.m. však většinou zcela chybí. Roste hojně v listnatých a smíšených lesích od nížin do nižších horských poloh.

Lipové dřevo je měkké a lehké, dobře opracovatelné, vysoce ceněné řezbáři. Používá se k výrobě hudebních nástrojů, vyřezáváním zdobeného nábytku i k další řezbářské práci.

Lipové květy mají široké spektrum léčivých účinků, při použití jako čaj snižují krevní tlak, zvyšují pocení, pomáhají proti křečím, uvolňují hleny při nachlazení.

Lípa malolistá je národním stromem České republiky.

Víte, že…
…z této lípy by se dala vyřezat téměř polovina figurek z třebechovického betlému?

Dub červený

Quercus rubra

Dub červený je druh původem se Severní Ameriky. Jedná se o mohutný strom dorůstající výšky až 40 m. Je poměrně rychleji rostoucí oproti dubu letnímu, ale za to se dožívá „pouze“ 500 let.

Dřevo se používá na výrobu nábytku, podlah či obkladů.

Své druhové jméno červený má díky svého podzimnímu sytě červenému zbarvení listů. Jedná se o druh hojně vysazovaný v parcích a okrasných zahradách.

Svída krvavá

Cornus sanguinea

Svída krvavá je keř nebo malý strom dorůstající výšky až přes 5 metrů, vyskytující se přirozeně i na území ČR.

Je pěstována jako okrasná dřevina v celé řadě kultivarů, vyznačujících se především krásným zbarvením zimních holých větévek.

Plody byly podle některých zdrojů využívány při průjmech.

Víte, že…
…velikonoční pomlázky jsou často mylně pleteny právě ze svídy?

Javor mleč

Acer platanoides

Strom rostoucí téměř po celé Evropě až po Kavkaz a Malou Asii, který dorůstá výšky až 30 m. U nás se vyskytuje především v nižších až středních polohách.

Svůj druhový název mléč má díky tomu, že při zlomení řapíku vytéká na ráně bílá tekutina.

Dřevo je nevýrazné bez významného využití. Strom se hojně používá jako parková dřevina

Kalina obecná

Viburnum opulus

Jedná se o domácí druh keře, který se vyskytuje v Evropě až severní Asii. Většinou se nachází na vlhkých stanovištích, v houštinách, březích potoků, řek a jezer a na lesních okrajích. Druh se volně vyskytuje i v Severní Americe, kam byl zavlečen.

Je považován za jedovatý druh, avšak odvar z kůry údajně zmírňuje menstruační bolesti. Plody zase používají při léčbě ekzémů.

Kalina obecná

Viburnum opulus

Jedná se o domácí druh keře, který se vyskytuje v Evropě až severní Asii. Většinou se nachází na vlhkých stanovištích, v houštinách, březích potoků, řek a jezer a na lesních okrajích. Druh se volně vyskytuje i v Severní Americe, kam byl zavlečen.

Je považován za jedovatý druh, avšak odvar z kůry údajně zmírňuje menstruační bolesti. Plody zase používají při léčbě ekzémů.

Sivoň špendlík

Prunus domestica ssp. Drap d´Or d´Espéren

Slivoň špendlík je náš domácí ovocný druh dorůstající výšky až 7 m, vyskytující se především na jižní Moravě a Slovensku.

Plody jsou oblíbené a vyhledávané pro své užitné vlastnosti, jsou chuťově podobné švestce, ale sladší, vhodné pro přímou spotřebu. Pro jejich specifické vlastnosti se špendlíků užívá k výrobě aromatických džemů, povidel a pálenek.

Trnka obecná

Prunus spinosa

Trnka je listnatý keř, řidčeji malý strom, pocházející z Evropy, Asie a severní Afriky.

U trnky jsou často využívány zejména plody, které slouží jakožto základní surovina pro výrobu ovocného vína a pálenky. Jsou také vhodné ke konzervaci a výrobě džemů. K přímé konzumaci v syrovém stavu jsou vhodné až po přejití mrazem.

Dříve se šťáva z trnek využívala k barvení látek, kterým po několikanásobném vyprání dávala trvalou světle modrou barvu.

Dřevo trnky je velice těžké a tvrdé, často se využívá pro výrobu holí.

Víte, že…
…přadleny v historii žvýkaly trnky pro podporu tvorby slin, které využívaly k vlhčení nití při předení?

Chodníček u lípy

Tento opukový chodníček jsme objevili jako poslední. Vede od kamenného kruhu kolem lípy (koukněte do mapy na blízkou lípu) ke kraji pozemku. Tam se chodníček mění ve větší souvislou plochu – v těchto místech býval dříve vstup do zahrady.

Jeřáb ptačí

Sorbus aucuparia

Jedná se o domácí druh, který se vyskytuje v Evropě až po Sibiř a Malou Asii. Jeřáb je strom menšího vzrůstu – maximálně 15 m. Má vysoké nároky na světlo, u nás roste od nížin do hor.

Dřevo jeřábu není nijak významné i kvůli svému zápachu. Plody jeřábu jsou považovány za pikantní koření vhodné k přípravě sirupů, kompotů, vína, dochucování hovězí či zvěřinové pečeně a omáček. Jeřabiny působí mírně projímavě a močopudně, zvyšují vylučování žluče, užívají se jako antirevmatikum, k rozrušování a vyplavování močového písku a menších kaménků nebo jako prostředek regulující činnost střev. Osvědčily se i při zánětech horních cest dýchacích.

Studna

Studna má hloubku 6,20 m ode dna po poklop a její konstrukci tvoří betonové skruže o průměru cca jeden metr.

Čištění studny proběhlo 4. záží 2016. Dno tvoří skála – opuka. Pod poslední skruží je prkno, které vytváří mezeru mezi skálou – tudy se dostává voda do studny.

Při čištění jsme vybrali tři kbelíky hlíny. Ve studni je cca 19 % kyslíku, žádné jiné nebezpečné plyny.

Jasan ztepilý

Fraxinus excelsior

Mohutný strom původní na území ČR a v Evropě vysoký až 40 m. Jasan ztepilý je světlomilná dřevina, která má ráda vlhko, a proto ji můžeme nalézt podél vodních toků.

Dřevo jasanu je díky svému vzhledu a vlastnostem velmi užitečným. Je velmi pružné a odolné, a před rozšířením syntetických materiálů se z něj vyráběli lyže nebo sáňky. Používá se také v truhlářství na výrobu nábytku.

Jasan je také starou léčivou rostlinou působící močopudně a projímavě. Lístky se užívaly při léčbě revmatismu nebo bércových vředů, kůra údajně snižuje horečku.

Víte, že…
…jasan je od roku 2010 po celé Evropě napadán houbou jménem Hymenoscyphus pseudoalbidus, díky které jasanové porosty chřadnou a usychají, proto možná bude jednou tato dřevina velmi vzácná?

Morušovník bílý

Morus alba

Morušovník bílý pochází z Číny, ale je už staletí vysazován ve Středozemí nebo v teplejších krajích Střední Evropy. Jedná se o nízký strom dorůstající zpravidla 10–15 m, je krmnou rostlinou housenek nočního motýla bource morušového, jehož vlákna se využívají k výrobě hedvábí.

Celá rostlina obsahuje toxické látky nebezpečné pro lidské zdraví. Latex vylučovaný rostlinou je toxický pro člověka, dráždivý při kontaktu. Pyl je vysoce alergenní a přispívá k senné rýmě.

Za to, že mapa vznikla může několik lidí. Podklady dodali Jan Vágner – Mauglí  a Pavel Tylš – Docent. Ty pak do grafické podoby dopracoval Štěpán Tylš – Profesor. Dva studenti lesnictví a jeden student architektury se s vytvořením mapy poprali na výbornou.

Vyfotit je všechny najednou je ale složité, proto je zde jedna hromadná fotografie, kde se to povedlo. Takže:

  • Štěpán Tylš – Profesor – uprostřed s brýlemi,
  • Jan Vágner – Mauglí – vlevo od Profesora,
  • Pavel Tylš – Docent – úplně vlevo.
Fáze první – co vlastně všechno na zahradě máme?

Na podzim roku 2016 se na Letišti (zahradě u letiště) konala středisková brigáda, která měla za úkol vytvořit cedulky ke stromům. Děti i dospělí společně pracovali na cedulkách – šroubovali, řezali atp. Mauglí s Docentem mezitím obešli zahradu a do letecké mapy zakreslili nalezené stromy a keře. Když se z obchůzky zahrady vrátili, měli na mapě zakresleno na 50 různých druhů. S takovým množstvím jsme rozhodně nepočítali, nenapadlo nás, že zahrada může skrývat tolik druhů. Proto jsme tehdy měli připravený materiál jen na 24 cedulek.

Fáze druhá – z papíru do digitální mapy a zpět

Tahle část byla snad ze všeho nejtěžší. Pro Profesora to znamenalo změť kroužků, koleček a dalších poznámek na vytištěné mapě překreslit do počítače. Následovala kontrola jestli mapa sedí se skutečností. Opravovaly se rozměry některých stromů, posouvala se kůlna atp. I přes asi čtyři kola kontrol a oprav jsme se bohužel nevyhnuli chybám na mapě. 🙂

Tak třeba nám tam chybí studna (na klikací mapě je jako tajné místo!), vlevo nahoře je prohozený jasan a dub atp. Věřím, že nám to odpustíte – snažili jsme se. 😀

A když jsme u těch map – na stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního jsou k vidění letecké fotografie zahrady z let:

  • 1937 – žádná zahrada,
  • 1946 – relativně nově založená zahrada, jsou výrazně viditelné chodníčky,
  • 1953 – bohužel nekvalitní fotografie,
  • 1962 – zahrada již je vzrostlá, dobře je vidět rybníček,
  • 2003 – novodobá letecká mapa, kde je vidět i políčko na zahradě.
Fáze třetí – z počítače do zahrady

V počítači mapa vypadala skvěle, ale tam nám je k ničmemu. Rozhodli jsme se na pozemku vytvořit dvě infotabule, které by prezentovali tohle skvělé místo. Jedna z tabulí je hned u plotu a je čitelná ze silnice, druhá je za chatkou. S financováním nám pomohlo Město Žamberk, o kovovou konstrukci se postaral Pedro, dřevěnou konstrukci připravila firma Svoboda – Kroul a mapu na podklad vytiskla firma SET servis – centrum reklamy a tisku s.r.o. No a zabudování a ustavení na místo již bylo na nás.

Pedro u čerstvě zabetonované cedule s mapou zahrady
Fáze čtvrtá – údržba zahrady, stín a klid

I přes všechnu počáteční a intenzivní péči o zahradu, stále pozemek připomíná džungli. A my jsme za to rádi… Lísky pomalu nestačíme prořezávat a jabloně po těch letech aspoň trochu šlechtit.

Tolik druhů dřevin a rostlin v okolí nenajdete. Zahrada nám tu péči vrací klidem a stínem, když si sednete na schody a zaposloucháte se do zpěvu ptactva, které sedí a hnízdí tam někde kousek od Vás v džungli…